Get Adobe Flash player

Włócznia św. Maurycego

    Jest to niewątpliwie niezwykle unikatowa część naszych zbiorów. Wykonana jest własnoręcznie w naszej kuźni na wzór prawdziwej włóczni, która to przebiła bok Jezusa Chrystusa. Włócznia Świętego Maurycego to Święta i Niosąca Krzyż Lanca Cesarska (łac. Sancta et Crucifera Imperialis Lancae) – broń ceremonialna uznawana za symbol władzy cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Według pierwotnej, średniowiecznej legendy miała należeć do św. Maurycego, chrześcijańskiego męczennika i centuriona rzymskiej Legii Tebańskiej, który żył w III wieku.
    W grocie włóczni według tradycji znajduje się gwóźdź z krzyża Jezusa Chrystusa, w związku z tym dla części chrześcijan ma ona wartość relikwii. W przeszłości włócznia była symbolem legitymizacji władzy nadanej od Boga cesarzowi rzymskiemu, dlatego noszono ją przed władcą Niemiec i stawiano przy jego tronie. Cesarz Karol Wielki kazał pochować się w pozycji siedzącej z kopią włóczni w dłoni.
Wykonanie włóczni:Święta Lanca Cesarska wykonana jest w typie włóczni skrzydełkowatej. Jej grot pełni funkcję relikwiarza. Jest przecięty na wylot i kryje w sobie żelazny gwóźdź, utrzymywany w pozycji pionowej pasemkami srebrnego drutu. Zachowany grot włóczni ma wymiary 50,8 cm długości i 7,9 cm szerokości. Jest kilkakrotnie przełamany i połączony trzema skuwkami pochodzącymi z różnych okresów oraz drutem. Pierwsza żelazna osłona pochodzi z czasów Ottona III (X-XI wiek), srebrna z czasów cesarza Henryka IV (XI-XII wiek), a złota z czasów cesarza Karola IV Luksemburskiego (XIV wiek). Źródło: Wikipedia.

Zbroja Gladiatora

    Kto z nas nie oglądał opowieści o jakże znanym Spartakusie, który przed wieloma laty z ogromnym zapałem i zacięciem potykał się na arenie z innymi gladiatorami. Jak głosi historia był on sprawcą buntu i wielkiego powstania gladiatorów, które nie tylko obiło się szerokim echem na wieki,lecz także przyczyniło się prawie do upadku wielkiego imperium rzymskiego.
    Otóż,owi gladiatorzy walczyli ze sobą na rzymskich arenach na śmierć i życie, niekiedy wogóle nie osłonięci – bowiem i tak mięli zginąć. Ci jednak, którzy z sukcesem prowadzili boje nie tylko żyli dalej lecz także uzyskiwali łaskawość swych Panów będąc bardzo cennym nabytkiem z wielkim doświadczeniem w walce, co zwiastowało sławę i ogromne zyski. Otóż ci gladiatorzy, byli coraz lepiej wyposażeni, co mimo niekiedy liczebnej przewagi przeciwnika wygrywali swe walki.
    Właśnie taką zbroję na podstawie rysów historycznych pragniemy Państwu przedstawić na naszej wystawie.

Cmentarz zwierząt

    Niedaleko strzelnicy pośród drzew znajduje się mały cmentarz dla zwierząt, a dokładnie spoczywają na nim pupile właścicieli. Psy te zasłużyły na to wyróżnienie bowiem przez wiele lat były najbliższymi przyjaciółmi nie tylko „ludzi” i właścicieli Grodu lecz także pilnowały samego Grodu przed obcymi. Dzisiaj miejsce gdzie spoczywają stanowi unikatową Atrakcję Grodu, bowiem znak o ich spoczynku to kamienne tablice w kształcie serca, na których wyryte są ich imiona. Zapraszamy!