Get Adobe Flash player

    Nie bez powodu owy dział nazwaliśmy kuźnią z pasją. Każdy, kto odwiedzi Gród będzie miał szansę zapoznać się z nie tylko z zasadami funkcjonowania kuźni, lecz także sam dojdzie do wniosku, że aby to wszystko stworzyć potrzebna jest pasja – i to nie byle jaka, taka prawdziwa – prosto z serca. Wszystkie zbroje, broń biała broń czarnoprochowa – powstały właśnie tu, na miejscu. Kosztowało to właściciela ponad 10 lat pracy. Dużą atrakcją są także ponad stu letnie narzędzia kowalskie, w tym ponad 100-letni miech zakupiony kilka lat temu w Szkucinie. Przenieśmy się więc w magiczną wirtualną wycieczkę w czasy średniowiecza …

Wykład z historii oręża

   Pierwszą częścią zwiedzania naszej kuźni jest wykład z historii oręża okresu od V do XV wieku. Zwiedzający dowiedzą się jaka broń i w jaki sposób była produkowana oraz jakie rodzaje broni w owym okresie były używane i przez jakie nacje. Niezwykle pasjonujący wykład ma odniesienie do faktów historycznych i historycznych bitew, w którym jest dużo ciekawostek m.in. mało znana historia o łuku angielskim (z XIII wieku).

Pokaz bicia monet

   Na miejscu wybijane są pamiątkowe monety o wdzięcznej nazwie „Grodziak Pędzików”. Monety zostały zaprojektowane na miejscu przez właściciela, i przedstawiają wizerunek orła na jednej ze stron, na drugiej zaś dzika i napis „Siedlce chęcińskie”. Na miejscu warto wytłumaczyć skąd wziął się dzik ? otóż pojawił się jako symbol nazwiska „Pędzik” pochodzącego z XIV wieku i oznaczającego po prostu „szybkochodzący”.
   Sam proces wytwarzania monet następuje dokładnie w ten sam sposób jak w mennicy. Najpierw wykrawa się krążki i odpuszcza je (proces odwrotny do hartowania mający na celu zmniejszenie twardości materiału) a następnie bicie monet.

Pokaz kowalstwa

    Pokaz rozpoczyna się od rozpalenia „kotliny kowalskiej” gdzie wszystkie elementy przed formowaniem należy rozgrzać do temperatury tysiąca dwustu stopni Celsjusza. Rozgrzane do czerwoności elementy są formowane na kowadle za pomocą młotów i specjalistycznych narzędzi przeznaczonych do formowania i nadawania kształtów. Niektóre z tych narzędzi pamiętają jeszcze czasy pierwszej i drugiej wojny światowej …
   W samej kuźni zgromadzono pokaźną ilość broni białej i czarnoprochowej, wykonanej i wykutej własnoręcznie na miejscu. Na szczególne uznanie zasługują zdobienia owej broni, któe sąwierną repliką zdobień broni białej z okresu od V do XV wieku. Oprócz samej broni obejrzeć można zbroje wikinga, gladiatora czy zwykłego rycerza. Zapraszamy!